Vyplatí se investovat do energeticky úsporného domu?
Výstavba nového domu je velmi důležitou investicí v životě každého člověka. Očekává se, že nově postavený dům bude sloužit členům domácnosti po mnoho let, bude pohodlný a bezpečný. Z dlouhodobého hlediska stojí za to zvážit také náklady na provoz a údržbu budovy. Investicí, která sice vyžaduje větší finanční výdaje ve fázi výstavby, ale v průběhu let vám umožní ušetřit spoustu peněz, je energeticky úsporný dům.
Energeticky úsporný – tedy jaký?
Energeticky úsporné domy se vyznačují mnohem nižší spotřebou energie na vytápění prostor budovy než jiné objekty. Tento efekt je výsledkem pečlivě naplánovaných opatření zaměřených na zajištění nejvyšší účinnosti budovy. Výstavba energeticky úsporných domů je především projekt, který zohledňuje umístění domu na pozemku vhodným způsobem vzhledem ke světovým stranám. Volba tvaru budovy je také nesmírně důležitá. Musí být navržena tak, aby se zabránilo vzniku tepelných mostů. Při navrhování domu je velmi důležité naplánovat kromě designu i zasklení. Všechny prvky práce na dobrém plánu, který je základem pro výstavbu energeticky úsporného domu, přinesou zamýšlené výsledky.
Úspory za rok
Ve standardních energeticky úsporných domovech se poptávka po energii pohybuje mezi 40 a 70 kWh/m² za rok; v nízkoenergetických domech od 15 do 40 kWh/m² za rok a v pasivních domech maximálně 15 kWh/m² za rok. Dlouhodobá perspektiva investice do energeticky úsporného domu je tedy působivá. Minimalizace nákladů na využití energie k vytápění domu přináší velmi velké úspory.
Fakty a mýty
Výstavba energeticky úsporných domů vytváří dodatečné náklady spojené s realizací speciálního projektu, využitím moderních technologií a materiálů zajišťujících energetickou účinnost budovy. Tato investice se však v budoucnu nepochybně vyplatí. Zvýšené náklady na výstavbu energeticky úsporných domů zaručují nejvyšší kvalitu konečného výsledku. Takový dům znamená minimální tepelné ztráty, takže se snižuje spotřeba energie na vytápění prostoru budovy. Zároveň je zaručeno vynikající větrání objektu. Rozvržení místností a tvar domu je provedeno nejvhodnějším způsobem vzhledem ke světovým stranám. Zaručuje to čerpání přirozené sluneční energie při získávání energie.
Náklady na výstavbu energeticky úsporného domu
Jedním z největších mýtů je, že takové domy nejsou kvůli ceně dostupné pro každého. Je však pravda, že kdo si může dovolit postavit standardní dům, může si také dovolit postavit energeticky úsporný dům. Skutečnost je taková, že u současné technologie používané při výstavbě domů je téměř každý projekt energeticky úsporným domem. Dnes je již standardem tepelná izolace s použitím polystyrenové pěny o tloušťce 20 cm, použití 30 cm vlny v podkroví a oken s trojitým zasklením.
Měli byste si také uvědomit, že výstavba energeticky úsporného domu není jen příležitostí k čerpání dotace, ale znamená také velmi velké úspory nákladů na vytápění a elektřinu, které se v příštích několika letech rychle vrátí. Cena investice závisí také na stavu dokončení domu, ať už se jedná o hrubou stavbu, developerskou stavbu nebo stavbu na klíč.