Vždy módny štýl alebo retro vintage

Móda prichádza a odchádza, ale z času na čas sa vkus stylistov vracia na rovnaké miesto. K osvedčenej klasike, t. j. k retro vintage štýlu. V populárnej hudbe sa nám majú viac páčiť piesne, ktoré sme už počuli. Je to tak aj v móde?

Retro a vintage jsou styly, které se rády vracejí do přízně. Tak je tomu i dnes, a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo rychle změnit. Jejich prvky budou v blízké budoucnosti vládnout jak ve světě módy, tak i v interiérovém designu. Nejnovější trendy v domácí výzdobě naznačují, že zájem o ně stále roste. Jaký je rozdíl mezi retro a vintage stylem? Jaké příslušenství může být univerzální pro tyto dva různé styly?

Nesmrtelný vintage styl

Interiéry v tomto stylu působí dojmem, že se v nich zastavil čas. A právě z tohoto důvodu je vintage styl milován miliony lidí po celém světě. Jaké přesně prvky výzdoby se u tohoto stylu osvědčí? Odpověď je: vše, co je starší než 20 let! Nábytek a další předměty vyrobené před rokem 2000 jsou skutečným pokladem. Jediné, co musíte udělat, je trochu je osvěžit, např. natřít a nábytek hned získá druhý život! Obrovský význam mají také audio zařízení, včetně starých gramofonů, rádií atd. Velmi oblíbené jsou i další doplňky, např. plakáty na zeď. Zavěšené nad pohovkou nebo na jiném místě, kde stěna zeje prázdnotou, oživí místnost a dodají jí šmrnc. Obrovskou výhodou je také to, že při zařizování domova v tomto stylu můžete recyklovat starý nábytek. Díky tomu utratíte pouze za potřebné materiály a ušetříte na nákupu nového nábytku.

Retro styl a vášeň pro starožitnosti

Retro styl je sice podobný vintage, ale není to totéž. Je založen na uspořádáních a dekoracích, které jsou stylizovány tak, aby vypadaly jako za starých časů, zatímco vintage doplňky jsou skutečné staré věci a starožitnosti. Retro interiéry vzdávají hold módě starých časů – a ta se, jak je známo, ráda vrací. Pokud tedy chcete vyzdobit svůj obývací pokoj v retro stylu, nebojte se sáhnout po akcentech, které pocházejí z dob minulých. Nezapomeňte také, že tento styl může mít i modernější a svěží podobu. Co nemůže chybět v místnosti zařízené v retro stylu? V případě obývacího pokoje se jedná o: čalouněný nábytek a nábytek ze dřeva. Nebojte se vsadit na výrazné a silné barvy a chromové doplňky. Při zařizování obývacího pokoje v tomto stylu doporučujeme také umístit v něm staré vitríny nebo příborníky.

Jaké nástěnné dekorace do obývacího pokoje?

Navzdory několika významným rozdílům mají tyto styly jednoho společného jmenovatele. Je to společná vášeň pro výzdobu stěn! Oba styly nesnáší nudu – prázdná místa na zdi v nich nemají co dělat. I když se to nezdá, i za ně nemusíte utrácet jmění. Interiér obývacího pokoje lze proměnit za málo peněz. Pro tento účel stačí použít plakáty na zeď. Plakáty stylizované jako staré fotografie se skvěle hodí do vintage interiéru. Stojí za to sáhnout po těch, jejichž barevné provedení je v sépiových odstínech nebo v kombinaci černé a bílé. Do obývacího pokoje v retro stylu se doporučuje zvolit plakáty s geometrickými vzory nebo květinovými motivy. Plakáty do obývacího pokoje v retro stylu jsou také grafiky stylizované jako staré plakáty, např. z dob komunismu.