Jak zařídit pokoj pro mládež?

Uspořádání pokoje pro mládež je pro každého rodiče skutečnou výzvou. Vkus teenagera může být opravdu komplikovaný. Skutečnost, že to už není dítě a zároveň ještě není dospělý nám tento úkol nijak neusnadňuje. Pokud jsme připomínky a nápady dítěte uplatnili v předchozích realizacích dětského pokoje, mohou být důležitou pomůckou i v současném záměru. Stojí za to přizpůsobit nové uspořádání vkusu a zájmům mladého člověka a postarat se, aby plánované uspořádání jej příliš rychle neomrzelo. Konečný výsledek by měl být v souladu s povahou teenagera, originální a zároveň funkční, umožňující pohodlný odpočinek a učení.

Místnost každého teenagera by měla být rozdělena na příslušné zóny. Musíme vyčlenit místo pro ložnici, šatnu, prostor pro učení, zábavu a přijímání hostů. Hloubková analýza potřeb dítěte a uspořádání nábytku umožní přizpůsobit všechny potřebné zóny, a to i v úzké nebo extrémně malé místnosti.

výzdoba pokoje pro mládež

Prostor pro učení

Pohodlné místo ke studiu je velmi důležitým vybavením místnosti pro mládež. Studenti středních škol obvykle tráví spoustu času vyplňováním knih a cvičení. Zajištění pohodlného a ergonomického stanoviště usnadní plnění školních povinností a minimalizuje únavu způsobenou dlouhodobým vysedáváním nad knihami. Pokud máme takovou možnost, je dobré, aby byl stůl umístěn pod oknem. Denní světlo účinně osvětlí sešity a učebnice a zabrání namáhání očí. Tento kus nábytku by měl být dostatečně velký – musí pojmout veškeré rozložené školní potřeby a pomůcky. Optimální pracovní deska nabídne šířku pracovní plochy cca 140 cm. Pokud naše dítě rádo kreslí, velký psací stůl mu také pomůže rozvíjet jeho vášně a zájmy. Kromě psacího stolu byste měli svému dítěti zajistit pohodlnou židli, která bude přizpůsobena jeho výšce. Je důležité, aby židle měla nastavitelné opěradlo a opěrku hlavy a zaručovala dobrou podpěru zad, zabraňující pozdějším vadám držení těla. Kromě hlavního zdroje světla je také vhodné instalovat nad psacím stolem malou lampičku, která usnadní učení po setmění.

Relaxační a hrací koutek

Kromě místa na spaní a učení potřebuje každý teenager také prostor k relaxaci a hraní. Při přípravě této zóny stojí za to vzít v úvahu zájmy dítěte a četnost návštěv. Náš teenager rád čte? V jeho pokoji se dobře osvědčí malá knihovna na jeho oblíbené knihy a pohodlné křeslo, aby se mohl ponořit do čtení. Roste nám budoucí tanečník? Můžeme mu nabídnout zrcadlo pro cvičení a stereo systém, který je nezbytný k přípravě nových tanečních sestav. Syn nebo dcera rádi přijímají hosty? Bude se hodit pohodlná pohovka nebo módní a měkké sedací vaky, které ve složeném stavu nezabírají mnoho místa. Pokud máme v našem bytě pevný, železobetonový strop, můžeme také zvážit zavěšení populární brazilské židle nebo proutěného křesla na řetězu, který by měl potěšit každého mladého člena domácnosti.