Co byste měli mít na paměti při navrhování svého vysněného domova?

Každý z nás má svou představu o dokonalém domově, ve kterém by chtěl v budoucnu žít. Bohužel jsou tyto vize často založeny pouze na vizuálních hlediscích a užitkové hledisko je odsunuto do pozadí. Předtím než si vyberete projekční kancelář, zvažte, co od svého nového obydlí opravdu očekáváte a jak dokážete skloubit vzhled a použitelnost?

Vhodné uspořádání místností v budově

Nejdůležitějším prvkem každé budovy je její správné uspořádání. Právě toto rozhoduje o funkčnosti domu a poskytuje mu jakousi jedinečnost. Z tohoto hlediska jsou nejlepší dvoupodlažní domy, které lze rozdělit na část určenou k pobývání během dne, přijímání hostů atd. a na soukromou zónu, nejčastěji umístěnou v prvním patře. Kromě hlavních místností, jako jsou například ložnice, obývací pokoj, koupelny a kuchyně, je třeba pamatovat na umístění různých dalších místností. Mnoho lidí zapomíná na spíže a úložné prostory, které se po přestěhování rázem stávají problematickými.

V každé domácnosti bude užitečné alespoň jedno místo, kde můžete volně ukládat věci. V závislosti na potřebách členů domácnosti to může být samostatná přihrádka v garáži nebo pod schody, ale také samostatná a oddělená místnost v podobě spíže. V případě jednopodlažních domů stojí za zvážení alespoň malé podkroví, kde můžete namontovat police a ukládat veškeré haraburdí, které obvykle zabírá místo ve skříních.

Důvěřujte pokynům architekta!

Designéři nechtějí volit snadnou cestou, jak jsou zákazníci zvyklí říkávat, když jsou jím nabízena jiná řešení než ta, která sami vyvinuli. Architekti mají dlouholeté zkušenosti a za sebou desítky, stovky, a dokonce tisíce projektů. Díky tomu velmi dobře vědí, která řešení fungují nejlépe a kterým se vyhnout širokým obloukem. Při výběru designových kanceláří stojí za to zaměřit se na inovace, protože čerstvé nápady jsou jedinečnější. 

Než půjdete k architektovi, nejprve si sepište na papíře všechny své nápady a prvky, které byste chtěli zahrnout do projektu. Díky tomu bude moci přizpůsobit své návrhy vašim očekáváním. Nezapomínejte však, že ne vždy je možné vytvořit projekt, který by odrážel představy klienta v poměru 1:1. Musí totiž být totiž také přizpůsoben možnostem pozemku a dalším právním aspektům, podle kterých bude stavební povolení vydáno.