Usporiadanie malej kúpeľne - šikovné nápady pre malý priestor

Súkromný kúpeľňový salón je snom mnohých - bohužiaľ, v nehnuteľnostiach panelových domov je realizácia takéhoto projektu absolútne nemožná. To však neznamená, že nie je možné vytvoriť pohodlnú kúpeľňu, v ktorej by sme radi relaxovali. Dosiahnuť to nie je najľahšia úloha, ale nevyžaduje si najatie dizajnéra - stačí sa v pohode pozrieť na pôdorys, rozmiestnenie vodovodných bodov, odtokov a svetiel a výber vhodných materiálov, ktorých našťastie nie je málo. Pri troche šťastia si zariaďovanie malej kúpeľne nevyžaduje veľké úpravy, ale vo väčšine prípadov je sekanie a vyrovnávanie povrchov do zvislej a vodorovnej polohy nevyhnutné.

Bez měření není plánování

Celková aranžace malé koupelny začíná papírem, tužkou a měřidlem. Je nutné změřit plochu podlahy a stěn, stejně jako označit vodní a kanalizační body (přesně, s určením jejich výšky od podlahy), stejně jako světelné body a přívod elektřiny. Nelze přitom zapomenout na plynovou instalaci, která však v mnoha bytech znamená plynový ohřívač umístěný právě v koupelně, stejně jako ventilační otvory a dveře. Pokud plánujeme přesunout plynový ohřívač, musíme se vyzbrojit trpělivostí, protože jde o proceduru vyžadující schválení příslušných služeb a ověření podmínek a možností připojení k spalinovým komínovým potrubím na jiném místě, stejně jako možnosti modernizace plynové instalace – v tomto případě je nutná návštěva odborníků, kteří práce provedou.

Vraťme se ale k základům, tedy k měření a přenášení získaných dat na papír. Po jejich shromáždění je čas na konzultace všech zainteresovaných. Je třeba zvážit, zda nás zajímá aranžace malé koupelny se sprchou, nebo možná dáváme přednost vaně, a také zda v místnosti bude stát pračka. S těmito údaji přistupujeme k sestavení jejich s vodními a kanalizačními body. Pokud v této fázi vše souhlasí, tedy předběžné umístění sprchy, umyvadla a pračky nekoliduje s ergonomií místa, můžeme začít hledat vhodné materiály a zařízení.

Se sprchou, nebo bez – to je otázka!

Někteří mají rádi vany, jiní zbožňují sprchu. Pravdou je, že v malé koupelně, kde je každý centimetr na váhu zlata, je rozhodně lepší volbou sprcha. Samozřejmě lze koupit vany šité na míru minimálnímu prostoru, ale to je poměrně obtížné řešení, které nejen narušuje interiér, ale také vyžaduje použití koupacího krytu, který umožní proměnit se – pokud možno – ve sprchu.

Aranžace malé koupelny se sprchou nabízí větší možnosti tzv. otevřeného prostoru. Použití podlahové koupelnové dlažby místo standardní sprchové vany je první plus. Druhé je to, že nejsme omezeni konkrétním rozměrem – dokonce ochranné skleněné zástěny si můžeme objednat v netypickém rozměru. Rozhodně nedoporučujeme obkládání sprchy matnými kabinami, které prostor rozřezávají na malé, klaustrofobní kousky a ničí i ty nejlepší aranžační nápady. Kromě toho zajímavý sprchový hlavice například v retro nebo industriálním stylu stojí za vystavení.

Otázku věšáků na ručníky může vyřešit koupelnový radiátor nebo speciální závěs na dveře. Můžeme se také pokusit o malé háčky montované přímo do dlažby. Všechny druhy nik ve stěnách, s nimiž nevíme, co dělat, využíváme na poličky, na kterých mohou stát kosmetika nebo čerstvé ručníky.

Umyvadlo a pračka? – samozřejmě, ty se zde také najdou

Umyvadlo v malé koupelně je absolutní základ. Zapomeňme na doby, kdy místo něj byla multifunkční vana. Na trhu najdeme různé modely v kompaktních rozměrech. Pokud jsme vedle naplánovali pračku, můžeme sáhnout po umyvadle na desku o jemném tvaru oválu, nebo po zajímavé misce. Pod deskou, v části pod umyvadlem, je vhodné vytvořit místo pro ukládání čisticích prostředků. Nad umyvadlem by mělo viset zrcadlo. Dobrým nápadem jsou zrcadla s za nimi skrytými skříňkami, ve kterých se zase vejdou denní kosmetika.

Aranžace malé koupelny se sprchou a pračkou musí být adekvátně osvětlená. V malých místnostech není tak důležitá velikost dlaždic, ale jejich barevnost ano. V tomto ohledu zapomínáme na tmavé barvy a matné povrchy. Zrcadlové a saténové povrchy by měly být na denním pořádku, stejně jako strategicky umístěné zrcadlo a světelné body, které se nachází nejen na stropě, ale také na stěnách. Dobré je, pokud je pračka ukryta pod deskou a tvoří jednotný, vizuální celek s dalším vybavením.