Charakteristika nejoblíbenějších stylů interiérového designu
Znalost a pochopení charakteristických rysů oblíbených stylů interiéru vám umožní vylepšit ucelený vzhled interiéru. Obvykle volíme tento konkrétní styl z hlediska estetických preferencí a hierarchie hodnot. Chcete-li styly v interiérech dovedně rozpoznat a vzájemně je tak sladit, vyplatí se začít od základů, jejich typických znaků. A které jsou nejoblíbenější?
Skandinávský styl – obklopený tím, co je přirozené
Skandinávský styl se už léta drží v popředí nejoblíbenějšího, což by nemělo být překvapením. Je to důsledek naší touhy po přírodě. Silná, vnitřní potřeba obklopit se přátelskými materiály a teplými, optimistickými barvami. Jedním z charakteristických rysů skandinávského stylu je pojem hygge, jehož volný překlad znamená útulnost. Jde o to vážit si jednoduchých věcí v životě. Skandinávský styl v interiérech se skládá z levného, funkčního nábytku vyrobeného z přírodních materiálů a založeného na tradičním řemeslném zpracování. Světlé barvy, dřevěné podlahy, uspořádaný prostor a pár designových akcentů se budou hodit i do interiérů ve skandinávském stylu. Skandinávský styl má také rád hodně zeleně.
Loftový styl – v duchu umělecké bohémy
Kolébkou loftového stylu, známého také jako industriální styl, jsou opuštěné průmyslové manufaktury, přeměněné na byty a vícegenerační domy. V těchto prostorách zůstává to, co bylo dříve zakryto, viditelné a stává se aktivem. Cihlové zdi, obnažené trubky a elektrické rozvody, žádné příčky, betonová mazanina. Loftový styl jsou otevřené prostory se starými podlahami, syrový povrch uspořádaný ve špinavých barvách. V dekorativní vrstvě je to vášeň pro předměty z průmyslové éry a starý průmyslový nábytek s kovovými povrchy. Industriální styl má rád i neobvyklé kombinace, například židle u stolu, z nichž každá má jinou podobu.
Styl Art deco – pro lásku k drobnostem
Elegantní, okouzlující a dekorativní. Styl art deco je touhou po bláznivých 20. letech minulého století. Zlato, stříbro, ocel a chrom. Hladké, lesklé povrchy a slabost pro luxus. Ve stylu art deco najdete zlatý konferenční stolek se skleněnou deskou, chromované lampy a výrazný vzorovaný koberec v černé, zlaté a bílé barvě. Interiéry ve stylu art deco jsou také vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů: drahý kámen, masivní dřevo a sklo. Tlumené barvy s třpytivými doplňky a kontrasty. A pozornost ke každému detailu. Ve stylu art deco je také vidět vášeň pro geometrické vzory a sofistikovaný design.
Minimalistický styl – méně je více
Minimalistický styl získává na oblibě a důležitosti přímo úměrně s naším rostoucím povědomím. Převzetí odpovědnosti za environmentální důsledky spotřebitelské éry. A je to obrat na druhou stranu. Minimalistický styl je o kvalitě a ignorování výstřelků, které pohánějí potřebu neustále nakupovat. Minimalistické interiéry se skládají z ultra čistých linií a aerodynamického nábytku, které nemají nic z extravagance a blesku, které jsou charakteristické například pro styl art deco. Černá, bílá a základní barvy a maximální zjednodušení. Kořeny minimalistického stylu spatřujeme v japonské filozofii Zen, která je založena na pěstování míru a harmonie. Minimalistické interiéry jsou proto uspořádané, logické, skromné, ale také útulné.
Vintage styl – směrem k filozofii zero waste
Vintage styl je harmonickým spojením nového a starého a vytváří atmosféru plnou nostalgie, ve které je důležité dnes a včera. Existují tedy moderní zařízení obklopená doprovodem odvozeným z minulosti. Dřevo je oblíbeným materiálem vintage stylu. Jeho různé druhy a odstíny. Nejlépe starý nebo s utrápeným efektem. Ne hladké a pravidelné, ale s jasnými liniemi a nedokonalostmi. Ve vintage stylu jsou oblíbené tapety na stěny – v pastelových barvách a s květinovým vzorem. Krajkové nebo bavlněné závěsy pro vintage atmosféru. Stylizované měděné lampy, svícny, hodiny – to jsou předměty, které odrážejí ducha interiérů našich předků. Vintage styl se nejlépe hodí lidem, kteří milují bleší trhy, nacházejí starý nábytek a dekorace, osvěžují je a dávají jim nový život.